Goji berry -tarım.com.tr de

Son dönemde oldukça popüler olan ve faydalarıyla da büyük merak uyandıran Goji berry meyvesiyle 2009 yılında tanışarak üretimine başlayan üretici Mahmut Demirbaş ile Goji berry -tarım.com.tr de goji berry meyvesini, üretimini ve faydalarını konuştuk.

Faydalarıyla ve tadıyla ilgi uyandıran goji berry meyvesinin ülkemizde üretimi ve tüketimi artarken goji berry meyvesiyle ilgili bilinmeyenleri üreticiler ile konuşalım istedik.

‘Goji berry bizim için bir ticari meta değil bir tutkudur,yaşama sevincidir.’ diyen Goji berry üreticisi Sayın Mahmut Demirbaş ile yaptığımız röportajı siz değerli okuyucularımıza sunuyoruz…
Mahmut Bey kaç yıldır tarımla ve goji berry yetiştiriciliği ile uğraşıyorsunuz?
Goji berry meyvesi ile ilgilendiğiniz için öncelikle teşekkür ederim. Tarımla uğraşımız çok eskiye dayanır.

kurt üzümü

Goji berry üreticisi Mehmet ÇEKİL (solda ) Mahmut DEMİRBAŞ (sağda)

Ama goji berry ile tanışalı 7 yıl oldu…2009 yılında bir internet sitesinde goji berry den bahsediliyordu. Birisi Çin’den getirmiş, faydalarını sıralamış okuyunca çok heyecanlandım, biraz da abartılı buldum. Yazılanların yarısı bile doğruysa bunu üretmeye değerdi. O yıllarda meyvesini de tohumunu da bulmak zordu. Ama bir şekilde temin edip çimlendirdim.Poşetlerde biraz büyüttükten sonra 20 kadar fidanı bahçede toprakla buluşturduk.

Her aşaması bizim için bir heyecandı.Çiçek açması, meyve tutması, kızarmasına çocuk gibi sevindik. Taze meyvelerini yediğimizde bunun üretmeye değer bir meyve olduğuna karar verdim.
Bir sonraki yıl 100 civarında fidan üretip onu da bahçemize diktim.

Goji berry rakımı 800 metrenin üzerindeki yerlerde daha kaliteli meyve verir. Ama hemen her yerde yetişir. Güneş ve su goji berry meyvesinin vazgeçilmezidir.
Goji berry meyvesinin inanılmaz faydaları vardır. Vücudunuzdaki on trilyon hücre her an serbest radikallerin saldırısına maruz kalmaktadır.

Bu zararlı çevresel ajanlar canlı hücrelerin yenilenme hızından daha hızlı bir şekilde yıpranmasına ve yaşlanmanın daha hızlı gerçekleşmesine neden olurlar. Goji “Uzun Ömür Meyvesi” olarak bilinir. İçerisinde ana molekül olan polisakkaritler ve güçlü antioksidanlar sayesinde serbest radikallerin uğratacağı zararlara ve erken yaşlanmaya karşı vücudunuzu korur.

Gojiberry, kan basıncınızı düşürür. 1998 yılında yapılan bir araştırma, Goji içerisinde çokça yer alan polisakkaritlerin kan basıncı yükselmelerini belirgin bir biçimde önlediğini göstermiştir. Geleneksel Çin tıbbında baş ağrısı ve sersemlik hissinin böbrek Yin (yaşam özü) ve Yang (fonksiyon) yetersizliğinden kaynaklandığına inanılır. Goji Yin-Yang dengesinin ayarlanmasında en çok kullanılan bitkidir.

tarım.com.tr röpörtajı nı kendi sayfasından izle.

https://www.denizlihaber.com/yazarlar/ozlem-ozturk/anti-aging-icin-goji-berry/

https://www.timeturk.com/genel/depresyondaysaniz-goji-berry-tuketin/haber-1704476

https://www.aa.com.tr/tr/pg/foto-galeri/ankarada-yetismez-denilen-bitkileri-ciftliginde-uretip-sergiliyor

https://sozgazetesi.com.tr/2021/09/20/goji-berry-bolgeye-uyum-sagladi/