KAOLİN KİLİ

Kaolin Kili

Kaolin Kili bitkilerin güneş yanıklığı hasarları, sıcaklık stresi bozuklukları ve zararlı haşere saldırılarından korunmasını sağlayan gözenekli, beyaz, ince koruyucu bir tabaka ile yekpare bitki yüzeyinin kaplanması işlemidir.

Uygulamanın mantığı, sıcak yaz mevsimi boyunca güneşin yakıcı ve kavurucu sıcaklarında etkili ışınlarını yansıtarak koruma sağlayan ve bitkiyi serin tutan hafif, havadar, beyaz bir elbise giydirilmesidir.

İnce örtü kaplama teknolojisinde, kaplama materyali olarak hazırlanan süspansiyon normal bir sprey aletiyle (çeşitli büyüklüklerde atomizer ve pülverizatör ilaçlama aletleri) bitki üzerini kaplayacak şekilde püskürtülür. Uygulamanın tam ve etkili fayda sağlayabilmesi için bitki üzerinde esaslı bir koruyucu örtü tabakası oluşmalıdır. Örtü kaplama işlemi, haşere saldırıları ve aşırı sıcaklar başlamadan önce yapılmalıdır.

UYGULAMA ZAMANI, DOZLAR VE METOD :

Yumuşak çekirdekli meyveler, nar, üzüm, muz, zeytin ve sert kabuklu meyvelerde ilk uygulama; Haziran ayının ilk veya ikinci haftasında tam doz ( % 5’lik süspansiyon: 100 lt suya 5 Kg Sunguard-WP ) diğer uygulamalar ise 2 veya 3 hafta aralıklarla yarım doz ( % 2,5’luk süspansiyon: 100 lt suya 2,5 Kg Sunguard-WP) şeklindedir. Her türlü spreyleme aleti kullanılarak bitkinin dallar, yapraklar ve meyveleri yekpare beyaz örtüyle kaplanır. Uygulamalar hasat dönemine 2 hafta kala kadar yapılabilir.

Kaolin Kili Sert çekirdekli meyvelerde ise meyve çapı 0,5-1 cm olunca tek tam doz uygulanır. Hasattan 2 hafta sonra yapılacak yaz budamasını takiben hemen yarım doz uygulanır. 2 veya 3 hafta sonra bir yarım doz daha uygulanır.

Hasat sonrası yapılan uygulamalar, gelecek yılda ağaçların daha verimli ve kaliteli ürün vermesinde belirgin etki gösterecektir. Özellikle sıcaklık stresi bozuklukları minimum düzeye düşecektir. Kiraz ve erik de ikizlenme, mahmuz ve derin sutre bozuklukları önlenebilecektir.

Sebzelerde; Baklagiller, domates, salatalık, biber, kavun, karpuz, balkabağı vd. bitkilerde ilk uygulama çiçeklenmeyi takiben yarım doz ( % 2,5’luk süspansiyon) olarak yapılır. Hava sıcaklıklarına göre ikinci bir uygulama yapılabilir.

Havaların serin ve yağışlı olması durumunda uygulama aralıkları uzatılabilir.

Organik tarımda kullanılması onaylanmış zirai ilaçlar ve bioinsektisitler

KAOLİN KİLİ NEDİR
Granit kayalardan elde edilen bir beyaz kil türüdür. Porselen yapımında yaygın olarak kullanılır. Türkiye’de Çanakkale, Balıkesir, Kütahya illerinde zengin ve kaliteli olarak bulunur. Nasıl Çin porseleni meşhursa Çanakkale ve Kütahya yörelerinden çıkan kaliteli kil ile bu yörenin porselenleri meşhurdur. Bu madde ayrıca kaliteli kağıt yapımında ve dişçilikte kullanılır” bilgisini verdi.
Zeytinde kaolin uygulamasını ‘www.agaclar.net’ internet üyesi Meyvelitepe’nin Kocaeli’de kendi bahçesinde ilk defa uygulamasının ardından Türkiye’de bazı zeytin üreticileri kullanmaya başladığı bilgisini de veren Halil Önen, Aliağa’da zeytin üreticisi ‘www.agaclar.net’ üyesi eşi Ayhan Dükel ve Hüseyin Var’ın da zeytin bahçelerinde kaolin uygulaması ile doğal zeytin yetiştiriciliğine başladıklarını söylüyor.

Türkiye genelinde ‘doğal yetiştiricilik tarım yapanların internet ortamında örgütlendiği ve bilgi paylaştığı ‘www.agaclar.net’ portalında yenilikleri ve bildiklerini paylaştıklarını, üreticiler aynı sitede ‘Uzak Bahçelerin Yakın İşbirliği’ sayfası da oluşturarak Türkiye genelinde doğal yetiştirilen ürünleri nasıl pazarlayacaklarının da çalışmasını yaptıklarını belirten Halil Önen, bu site üyesi üreticilerin birinci koşulunun yaptıkları tarım üretiminde kesinlikle kimyasal (zehirli) ilaç kullanmamak olduğunun altını çiziyor.

Kaolen kili

Kaolin kilinin hastalık ve zararlılar üzerine etkisi

KAOLİN NASIL ELDE EDİLİYOR.
Selma Dükel, madde hakkında da şu bilgileri verdi;
“Kaolin kili, Türkiye’de doğal olarak bulunan bir madde. Bu ABD’ye gidiyor, burada yüzde 95 saflıkta, 2 mikrona kadar küçültülerek tekrar Türkiye’ye geliyor. Bu ülkemizde işlenebilseydi çiftçiye bir torbası üçte bir daha ucuza gelirdi. Ama ABD’de işlenip gelmesi çiftçiye üç kat daha pahalıya mal oluyor. Organik tarımın (doğal yetiştiricilik) temel taşlarından olan kaolinin Türkiye’de kurulacak tesislerde üretilerek, çiftçinin kullanımına sunulması, hem çevrecilik açısından hem de ekonomi açısından son derece faydalı olacaktır” diyerek, söz konusu maddenin yaygınlaşmamasının büyük ilaç firmalarının engellemesi olduğunu da ima etti.
Selma Dükel, son olarak “Bu yıl kaolinle beraber ilk defa ağaçlarımıza mikro zeolit (klinoptilolit) uygulamamızda olacak umarız elde edeceğimiz başarıyla, bunu da Türk tarımına kazandırırız” dedi.

http://www.batem.gov.tr/yayinlar/bilimsel_makaleler/meyvecilik/kezban/kezban3.pdf