ORAC Değeri En Yüksek Besinler

ORAC Değeri En Yüksek Besinler Oxygen radical absorbance capacity), vücudumuzda bulunan serbest radikaller olarak adlandırılan ve çeşitli hastalıklara yol açan maddelerin imha edilmesi, yani emilim değerini belirten ve besinler için kullanılan bir ölçektir. Bir besinin ORAC değerinin yüksek olması, daha fazla antioksidan olduğunu ifade etmektedir. ORAC değeri yüksek besinler, kansere karşı koruyucu özelliğe sahiptir ve aynı zamanda yaşlanmayı geciktirici bir etki gösterebilirler. Elbette bir besinin yalnızca ORAC değerinin yüksek olması sağlıklı olduğunu göstermez; aynı zamanda organik olması, tarım ilaçlarına maruz kalmaması, hormonsuz olması da gerekir. Peki, ORAC değeri yüksek olan besinler hangileridir? İşte ORAC değeri en yüksek besinler!

1- Goji berry (Kurt üzümü)

Goji berry bitkisi, yüksek oranda antioksidan içermektedir. Dolayısıyla ORAC değeri de son derece yüksektir. ORAC değeri 25.300 olarak bilinen bu bitkinin asıl vatanı Tibet’tir ve mutluluk meyvesi olarak tanımlanmaktadır. Goji berry’nin faydalarına gelecek olursak C vitamini deposu olduğunu, yaşlanmayı yavaşlattığını, yağ yakımına yardımcı olduğunu, sindirimi desteklediğini; şeker, insülin, kolesterol seviyelerini düzenlediğini söyleyebiliriz.

goji_berry

2- Antioksidan özelliğiyle tanınan kuru eriğin ORAC değeri 5770 olarak bilinmektedir. Kuru erik bunun yanı sıra C vitamini ve demir bakımından da son derece zengindir. Lifli bir besin olduğu için sindirimi kolaylaştırır, kan şekerini dengeler, kemik sağlığını destekler, kilo kontrolüne ve kötü kolesterolün düşürülmesine yardımcı olur.

Yazı https://www.nblprobiotic.com/ sitesinden alınmiştır.

ORAC değeri yüksek diğer besinler

Sırasıyla ORAC değeri en yüksek diğer besinler şu şekildedir:

Ahududu ORAC değeri: 1220

Brüksel lahanası ORAC değeri: 980

Erik ORAC değeri: 949

Ispanak (pişmiş) ORAC değeri: 909

Brokoli ORAC değeri: 890

Pancar ORAC değeri: 841

Portakal ORAC değeri: 750

Kırmızıbiber ORAC değeri: 713

Kiraz ORAC değeri: 670

Kivi ORAC değeri: 610

Soğan ORAC değeri: 450

Mısır ORAC değeri: 400

Patlıcan ORAC değeri: 390

Bezelye ORAC değeri: 364

Beyaz patates ORAC değeri: 313

Tatlı patates ORAC değeri: 301

Kavun ORAC değeri: 250

Muz ORAC değeri: 210

Elma ORAC değeri: 207

Havuç ORAC değeri: 207

Fasulye ORAC değeri: 201

Domates ORAC değeri: 189

Kayısı ORAC değeri: 175

Şeftali ORAC değeri: 170

Sarı kabak ORAC değeri: 150

Armut ORAC değeri: 110

Karpuz ORAC değeri: 100