Simav’da ‘Goji Berry’ projesi

– Simav’da ‘Goji Berry’ projesi Goji Berry tarlasında ‘Tarla Günleri’ etkinliğiKÜTAHYA – Kütahya’nın Simav ilçesinde Ziraat Odası Başkanlığı tarafından, ‘Tarla Günleri’ etkinliği düzenlendi.

NQ-7 Goji berry meyvesi

Goji Berry bitkisi ile ilgili bir açıklama yapan Simav Ziraat Odası Danışmanı Ziraat Mühendisi Şaziye Tokdemir, “Alternatif ürün denememiz Çakırlar köyünde bir dekarlık alana, 3’e 1 buçuk aralıklarla 222 fidan, telli terbiye sistemiyle kurularak yaklaşık 10 bin TL’lik maliyetle tesis edilmiştir” dedi.

Simav Kaymakamı Türker Çağatay Halim ‘Tarım Günleri’ etkinliğinde bir konuşma yaparak, katılımcılara tarımın önemini hatırlattı. Kaymakam Halim ” Tarımda başarılı olmayan bir toplumun, sanayide, ticarette, eğitimde, sağlıkta ve hiçbir sektörde başarılı olması mümkün değildir. Yaşadığımız ülke, Anadolu toprakları tarım kültürünün, tarım geleneğinin güçlü olduğu topraklardır. Bizlere düşen görev ise bunları geliştirmektir. Tarımdaki hedeflerden biri de, tarımda çeşitliliği sağlamaktır. Kurt üzümü adıyla anılan meyvenin, bu hedef doğrultusunda doğru ürün olduğunu düşünüyorum. Hem tarla günü düzenleyen, hem de bu ürünü ilçemize kazandırma konusunda emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

Güngör Yüksel’e ait Goji Berry (Kurt Üzümü) tarlasında yapılan incelemelerden sonra, Goji Berry üretimine nasıl başladığını anlatan Yüksel ” Simav Ziraat Odası’nın katkılarıyla, 1 dekarlık alanda Goji Berry deneme bahçemizi kurduk. İkinci yılın sonunda, tarlamızın yanına 1 dekarlık bir bahçe daha hazırladık. 5 buçuk dekarlık arazimin tamamına Goji Berry dikmeyi düşünüyorum. Katkılarından dolayı Ziraat Odası Başkanlığı’na teşekkür ediyoruz” dedi.

Aksaray’ın Kargın köyünde Goji Berry üretimi yapan Mehmet Çekil, Çakırlar köyü tarla gününe davet edildiğini, buradaki çiftçilere Goji berry hakkında bilgilendirme fırsatı bulduğunu ifade etti.

Haberi videodan izlemek için tıklayınız.