Goji Berry Fidan Dikimi
Poşetli veya saksılı fidanlar yılın her mevsiminde dikilebilir. Goji Berry Fidan Dikimi yaparken açık kök fidanlar  ağaçlar yapraklarını döktükten sonra kasım- aralık aylarında dikilebildiği gibi erken ilkbaharda mart ayında da dikilebilir. Birinin diğerine göre avantajları nedir? Kasım aralık aylarında dikilen fidanlar kış aylarında köke çalışır,köklerini geliştirir,kendini toprağın şartlarına göre ayarlar.Baharla birlikte hızla boy atmaya ve filizlenmeye başlar.İlkbaharda dikilen fidanlar ise gelişim için müsait olan ayları adaptasyon süreci ile geçirir.

Bu durumda çiftçilerin ifadesiyle bir yıl kazanılmış olur.Kışı çok sert geçiren bölgelerde donlardan olumsuz etkilenir mi?Goji berry nin soğuğa dayanıklı bir yapısı vardır.kolay kolay etkilenmez.Ancak saksıya dikilen fidanlar sert soğuklardan ve donlardan zarar görebilir.

Goji berry fidanı dikimden önce mutlaka budanmalıdır.Kök uçları makasla kesilip temizlenmeli ve dikimden sonra yanı başına destek çubuğu dikilerek ona bağlanmalıdır. 14 Aralık 2014

Goji berry meyvesi güneşi ve suyu seven bir meyvedir.Bu yüzden dikim yeri seçilirken bu husus özellikle göz önünde bulundurulmalıdır.

Goji berry  fidanın  çukuru fidanın büyüklüğüne göre açılmalıdır. Toprağın üst bölümü alt bölümünden ayrılmalı, farklı yerlere konulmalıdır. Zira fidan çukura indirildikten sonra  üst bölümden çıkan toprak fidanın dibine , alt  bölümden çıkan  da üste getirilmelidir.

Elimizde yanmış ahır gübresi varsa fidanın dibine atacağımız toprağa bir kürek karıştırmamız yerinde olacaktırFidanımız poşetli ise poşetini maket bıçağı ile kesip ayırmalıyız. Bu esnada toprağın dağılmaması için büyük bir özen göstermeliyiz. Yapraklı fidan dikimlerinde bu husus çok daha fazla önem kazanmaktadır. Toprağın dağılması ve köklerin açığa çıkması fidanın kuruma riskini arttırır.

Fidanımız saksıda ise toprağı elimiz ile tutarak saksıyı ters çevirmeliyiz. Saksı fidandan ayrılacaktır. Fidanın kalıcı yerine nakli sırasında sarsıntıdan kaçınılması ve etrafının doldurulması  sırasında nazik olunmalı ve yakın çevresinde taş olmamasını temin etmeliyiz.

Dikim işlemi bittikten sonra mutlaka can suyu verilmeli ve yanı basına bir destek çubuğu dikerek ona bağlamalıyız.Bu çubuk ona iki yıl boyunca arkadaşlık edecektir.Destek çubuğunun fidana zarar vermemesi  için üzerine bir sünger bağlanmalıdır.[/fusion_text]

Saksılı Fidan Dikimi

Fidan çukuru açıldıktan sonra Plastik saksının diş bölümleri maket bıçağı ile kesilerek alınır.

Saksının dışına çıkmış olan köklerin zarar görmemesi için  yukarıdaki resimde görüldüğü gibi alt bölüm olduğu gibi bırakılır.saksının etrafı havalanmış toprak veorganik gübre ile doldurulur. Goji Berry Fidan Dikimi bittikten sonra can suyu verilmesi unutulmamalıdır.

[/three_fifth]
[/fullwidth]

 

FİDAN SATI AL