Goji Berry Hasadı

Goji berry meyvesi nasıl toplanmalıdır ?   

           Goji berry meyvesinin uzun bir hasat dönemi vardır.Niğde bölgesinde haziran’da başlar,kasım ayına kadar devam eder.Başlangıçta meyve az olur.Giderek artar ve temmuz-ağustos aylarında maksimum seviyeye çıkar.Eylül ayından itibaren de tekrar azalmaya başlar.Kasım ayına kadar hasat devam eder.Çiçek ve olgunlaşmış meyve aynı anda ağacın üzerindedir.

Meyveler daha çok ağacın uç bölgelerinde yoğunlaşır.Sürgün devam ettikçe meyve de devam eder.

         Goji berry meyesi kızarmaya başlar başlamaz toplanmamalıdır. Zira bu durumda olgunlaşmamıştır,tadı buruk olur.Bir hafta kadar olgunlaşma süreci vardır.Koparılma zamanı meyvenin yüzü parlaklaşır,irileşir ve tatlanır.

         Goji berry meyvesi koparılırken sapı ile birlikte koparılmalıdır.Sapsız koparılır ise ağaç orada hala meyve var olarak algılar ve oraya besin göndermeye devam eder.Bu da ağaç için bir kayıptır.Diğer taraftan sapın yerinden dışarı çıkan sıvı toplanan meyvelerin birbirine yapışmasına sebep olur ki bu da istenmeyen bir durumdur.

           Goji  berry meyvesi tam olgunlaştığı zaman toplanmaz üzerinde bekletilirse dökülme başlar.

Dökülmeyenlerin ise yüzleri buruşarak kuruma eğilimi gösterir.Bu zaman içerisinde  goji berry meyvesinin de müşterisi çoğalır.

Kuşlar başta olmak üzere arılar ve diğer canlılar başına üşüşür.Buna meydan vermemek için olgunlaşan meyveler zamanında toplanmalı  ve yerine ulaştırılmalıdır.

Toplanan meyveler kurutulacak ise mutlaka hijyenik eldiven kullanılmalıdır.Eldiven kullanılmaz ise meyvelerin dış yüzeyi  kararır.Bu da pazarda kimsenin hoşuna gitmez.

Toplanan meyveler taze tüketilecekse buzdolabında saklanmalıdır.

Buzdolabında 2-3 gün bozulmadan saklanabilir.Daha uzun süre bekletilmemelidir.Besin değerini kaybeder ve bozulmaya başlar.

Hemen tüketilmeyecek meyveler gölge ve temiz bir ortamda hasır üzerine serilerek dayanma süresi uzatılabilir.

Goji berry meyvesinin üzeri mumsu bir tabaka ile kaplı olduğu için kolayca kurumaz.Bir müddet Bekleyince elastiki bir hal alır.

Kurutulmak isteniyorsa sitemizdeki kurutma ile ilgili sayfaya ve kurutma düzeneğine bakılmalıdır.   mahmut demirbaş  

                                                                                                                                          14 haziran 2013