Goji Berry Kurutma Yöntemleri

Goji berry kurutulması diğer meyvelere göre bazı farklılıklar gösterir. Goji-berry-kurutma-yöntemleri, Kurutmanın birçok yöntemi vardır.Bunlardan kısaca bahsettikten sonra benim uyguladığım sistemin ayrıntılarına geçeceğim.

Goji berry’i kurutmanın ilk akla gelen yöntemi doğal yoldan güneşte kurutmak. Bu yöntem goji berry’de fazla işe yaramaz.

Çünkü goji meyvesinin dış yüzeyi güneşte kalan meyvelerin kurumaması için mumsu bir madde ile kaplanmıştır.Bu sebeple doğrudan güneşte kurutmak zordur.
Güneş ışığı altında kurutmak goji berry meyvesine zarar vermektedir.Güney ışığının direkt girmediği ,ışığın % 50 gölgelendiği  sera ortamlarında bambu tepsilerde kurutmak en kolay ve masrafsız yöntemdir.
Kurutma ortamının steril olması şarttır..Toz almamalı,sinek,böcek girmemeli ve filtreli bir havalandırma sistemi bulunmalıdır.(İçeriye sürekli temiz hava verilmeli ,içerinin nemli havası dışarıya tahliye edilmelidir).Bu süre iki hafta kadardır.Bu kurutma yönteminde olumsuz hava şartlarına göre de önlem alınmalıdır.Yağmur yağdığı etkilenmemeli ,rüzgar olduğunda ise toz içeriye toz almamalıdır.

Kuruyan meyvelerin renkleri canlı tadı ve aroması ideal noktada olur.

Kurutma odası yukarıda saydığımız koşulları üzerinde taşımalıdır.

Bir başka kurutma yöntemi ise ısı kontrollü fırınlarda tepsi içerisinde kurutmak.Sıcaklık derecesi 50 ila 70 derece arasında ayarlanabilen bir fırında 8-10 saatte kurutulabilir.
Bunun da ekonomik bir maliyeti vardır.

Benim kullandığım yöntemi yabancı bir sitede gördüm.Aşağıda linki vereceğim.Çok kullanışlı ve uygulamada iyi sonuç veriyor.Güneşin ve havanın durumuna göre 3 ila beş gün arasında kurutma sağlayabilmekte ve başlangıçta kurulum için
yapılan masrafın dışında ısıtmada güneş enerjisi kullanıldığı için ekonomiktir.Dış hava şartlarının olumsuzluklarından korunaklı özelliğe sahiptir.(toz almaz,karınca ve böcek uzak kalır,kuşlar ulaşamaz.)

Küçük el aletleriyle ev şartlarında yapılabilecek bir düzenek ile herkes kendi gojisini kurutabilir.Aynı düzenek daha büyük boyutta ve modern üretim tesisleri için de uygulanabilir.

 

Resimlerdeki sistemin parçalarını mobilya veya ahşap işi yapan bir işletmeden temin edip birleştirmesini kendiniz yapabilirsiniz.

Sistem nasıl çalışır ?

Siyaha boyanmış bir sac levha yardımı ile elde edilen sıcak havanın gojilerin kurutulacağı kabinde dolaştırılması esasına dayalı bir sistem.

Bunun için bir ısıtma sandığı ve birde kurutma kabinine ihtiyaç var.

Sistemin orjinali yabancı bir sitede linki aşağıda .Ben ondan esinlenerek yaptım.

http://www.rivendellvillage.org/Solar_Food_Dryer.pdf

 

Dondurarak kurutma yöntemi.

Bu yöntem İleri teknoloji ile yapılmakta ve yatırım gerekmektedir.

Bu yöntemle yapılan kurutma da Ürünler hem steril hem de tüm besin elementlerini koruyarak sağlanmaktadır.

Ayrıntılarını Mehmet Yılmaz ın yazısından okuyalım.

https://151620051016.tr.gg/Dondurarak-Kurutma-.htm

Kurutma videosu

https://youtu.be/aXq8543iQok?t=16

 

 

>

Doğal kurutma yöntemi

 

 

      Kurutma tepsileri (alttan hava alacak)

 

284285

 

 

Bu yıl geliştirdiğimiz yeni kurutma dolabı. Dış yüzeyi siyah sac ile kaplı.. İç ısı gün içinde 50 dereceye kadar yükselebiliyor. Bu sayede 3-4 günde goji berry kuruyor.

Bu  sistem büyük işletmeler için uygun değildir. Kendi hobi bahçesinde kurutma yapmak isteyenler için ideal.Her kurutmada 20 kg. taze meyve kurutulabilir..

  • Bir de nem alma yöntemi ile kurutma işlemi vardır. Bu sistemde daha ileri bir teknik kullanılmaktadır. Profesyonel işletmeler bu yöntemi tercih etmektedir. Bunun ayrıntısına girmeyeceğim. Bilgi almak isteyen telefon ile ulaşabilir. 05354732579