SIKÇA SORULAN SORULAR
Goji berry meyvesinin yetiştirilmesi ve kullanımı hakkında telefonla veya mesajla oldukça fazla soru ile karşı karşıya kalmaktayız.

Bu sorulara ayrı ayrı yanıt verebilmek hem soru soran açısından hemde aynı sorulara defalarca muhatap olmak bizim açımızdan zaman kaybına neden olmaktadır.
Su konuya sağlıklı ı bir çözüm bulmak için bu yazıyı kaleme almayı uygun buldum.
Buradaki soru ve yanıtlarını okumadan telefonla ve e-mail ile soru sormayalım.

Nasıl ürün siparişi verebilirim ?

Alışveriş sayfasından istediğiniz ürünü seçip sepete ekledikten sonra kargo bilgilerinizi girmeniz ve ücretini yatırmanız yeterli.E-MAİL adresimizden de telefon numarmızdan da bize ulaşarak ürün siparişi verebilirsiniz.

1- Goji berry bitkisi hangi illerde yetişir  ?

Gojiberry Türkiye nin hemen her bölgesinde yetişir.Meyve kalitesi rakımı 800m nin üzerinde olan yerlende meyve kalitesi daha yüksek olmaktadır.

2- Goji berry Kaç yaşında ve  ne kadar meyve verir ?

-Gelişimini tamamlamış bir NQ1 cinsi goji berry ağacı 8 kğ. meyve verir.Bunu tek hasatta değil sezon boyunca yapılan hasatların tümünde verir.Barbaryuum cinsi 5 kğ. verir.
Gojiberry fidanı ikinci yılında kapasitesinin %20-25 ini 3 yılında ise % 70-80 ini verir.

3- Goji berry nin kaç cinsi vardır ?

Goji berry’nin Literatürde oldukça fazla çeşidi vardır.
Ancak ülkemizde yetişen ve üretimi yapılan cinsler fazla değildir.
En yaygın olarak görülen cins BARBARYUM cinsidir.Bu cins goji berry’nin en doğal olanıdır.Bunun da alt kategorileri vardır.DAMAYE en gözde olanıdır.
CHİENSE ADINDA BİR CİNSİ VARDIR. BİTKİ ISLAH UZMANLARI TARAFINDAN GELİŞTİRİLMİŞ BİR TÜRDÜR.
Bu cinslerin özel ortamlarda tozlaştırılmasıyla elde edilmiş NQ 1 VE NQ 7 türleri mevcuttur.
Bu ıslahı yapılmış cinslerde meyve verimi yüksektir.

Siyah goji berry  cinsi vardır. Yenilerek tüketmeye pek uygun değildir.Çayı yapılarak tüketilir.Meyve suya atıldığında isbirto renginden daha koyu bir renk verir.

4- Goji berry saksıda yetişir mi ?

Goji berry saksıda yetişir.Meyve alınabilmesi için en az 20 litrelik bir saksı seçilmelidir.Saksı güneş alabilen bir yerde olmalıdır.

Goji berry iç mekanda yetişmez.Kışın uykuya yatması ve üç ay uyuması gerekir.Uyumaz ise ağaç ölür.

5- Goji berry nasıl kullanılır?

Goji berry taze meyve halinde iken tüketimi günlük tüketimi kişi başına 50 gram. Kurusu tüketilecekse günlük 30 gram olmalıdır.

Goji  berry  kuru tüketilebileceği gibi akşamdan bir bardak suya ıslatılıp, kahvaltından önce  aç karına suyu içilmeli yumuşamış taneler de birlikte yenmelidir.Aynı işlem akşam için de tekrarlanmalıdır.

Etkilerini görmek için  uygulamaya on gün süreyle  devam edilmelidir.

6- Goji berry bir dönüme kaç fidan dikilir ?

Bir dönemden kastımız,1000 M2 dir.Alan ölçü birimi ile bir dekar dır. Bu alana 220 adet fidan dikilir. Fidan aralıkları 1,5 metre sıra  aralıkları da 3 metre olmalıdır.

7- Goji berry yetiştirmek zor mu ?

Goji berry iki türlü yetiştirilir.Birincisi tohumdan ikincisi çelikleme yöntemi.Ayrıca doku kültürü yöntemi ile de çoğaltılabilir . Ancak bu yöntem maliyetli ve özel ortam gerektirdiği için üzerinde durmayacağım.

8- Goji berry zayıflatır mı ?

Kilo alımının ana sebebi, iştahı kontrol edememek ve şekerli yiyecekler tüketerek daha fazla şeker isteği yaratmaktır. Bu istek, diyete Goji Berry eklenerek ortadan kaldırılabilir çünkü bu ürünün yüzde 21’i liften oluşur. Yüksek lifli gıdaların tümü şeker ve iştah kontrolü yapar, uzun süre tokluk hissi yaratır ve yeme isteğini azaltır. İçeriğindeki ‘kromium’ maddesiyle kan şekerinin kontrol edilmesine yardımcı olur.Kromium aynı zamanda yağsız kas kütlesinin kullanılmasına ve bu sayede daha fazla kilo kaybına ve daha hızlı yağ yakmaya yardımcı olur. Kaslar, yağlardan daha hızlı kalori yakacaklarından kilo alımı önlenir. Goji Berry tüketimi, zayıflama sürecinde metabolizmanın daha etkin olması açısından da önem taşır.        Yazı 25 aralık 2015 tarihli sözcü gazetesinden alınmıştır.

9- Goji berry hasadı nasıl yapılır ?

Goji berry meyvesinin uzun bir hasat dönemi vardır.

Haziran’da hasat başlar,kasım ayına kadar devam eder.Başlangıçta meyve az olur.Giderek artar ve temmuz-ağustos aylarında maksimum seviyeye çıkar.Eylül ayından itibaren de tekrar azalmaya başlar.Kasım ayının ortalarına  kadar hasat devam eder.Çiçek ve olgunlaşmış meyve aynı anda ağacın üzerindedir. Hasat  iki türlü yapılır.Birincisi insan gücü ile ikincisi hasat makinasıyla. Bir işçi günde 25 ile 30 kğ. goji berry hasadı yapabilir.

Makina ise günde 150 dekar alanı hasat yapabiliyormuş. Videosunu sitemizden izleyebilirsiniz.

 

11- Goji berry meyvesinin tadı nasıl?

Goji berry tatlı ve sulu meyveleri olan besin değeri oldukça     yüksek çalı formunda çok yıllık bir meyvedir.
çok yıllık bir meyvedir. Tadı yaban mersini ve kiraz karışımı şeklindedir.