Goji Berry Kurutma Yöntemleri

Goji berry kurutulması diğer meyvelere göre bazı farklılıklar gösterir. goji-berry-kurutma-yontemleri

Kurutmanın birçok yöntemi vardır.Bunlardan kısaca bahsettikten sonra benim uyguladığım sistemin ayrıntılarına geçeceğim.

Goji berry’i kurutmanın ilk akla gelen yöntemi doğal yoldan güneşte kurutmak. Bu yöntem goji berry’de fazla işe yaramaz.
Çünkü goji meyvesinin dış yüzeyi güneşte kalan meyvelerin kurumaması için mumsu bir madde ile kaplanmıştır.Bu sebeple doğrudan güneşte kurutmak zordur.
Güneş ışığı altında kurutmak goji berry meyvesine zarar vermektedir.Güney ışığının direkt girmediği ,ışığın % 50 gölgelendiği  sera ortamlarında bambu tepsilerde kurutmak en kolay ve masrafsız yöntemdir.
Kurutma ortamının steril olması şarttır..Toz almamalı,sinek,böcek girmemeli ve filtreli bir havalandırma sistemi bulunmalıdır.(İçeriye sürekli temiz hava verilmeli ,içerinin nemli havası dışarıya tahliye edilmelidir).Bu süre iki hafta kadardır.Bu kurutma yönteminde olumsuz hava şartlarına göre de önlem alınmalıdır.Yağmur yağdığında ıslanmamalı,rüzgar olduğunda ise toz içeriye toz almamalıdır.

Kurutma odası yukarıda saydığımız koşulları üzerinde taşımalıdır.

Bir başka kurutma yöntemi ise ısı kontrollü fırınlarda tepsi içerisinde kurutmak.Sıcaklık derecesi 50 ila 70 derece arasında ayarlanabilen bir fırında 8-10 saatte kurutulabilir.
Bunun da ekonomik bir maliyeti vardır.

Benim kullandığım yöntemi yabancı bir sitede gördüm.Aşağıda linki vereceğim.Çok kullanışlı ve uygulamada iyi sonuç veriyor.Güneşin ve havanın durumuna göre 3 ila beş gün arasında kurutma sağlayabilmekte ve başlangıçta kurulum için
yapılan masrafın dışında ısıtmada güneş enerjisi kullanıldığı için ekonomiktir.Dış hava şartlarının olumsuzluklarından korunaklı özelliğe sahiptir.(toz almaz,karınca ve böcek uzak kalır,kuşlar ulaşamaz.)

Küçük el aletleriyle ev şartlarında yapılabilecek bir düzenek ile herkes kendi gojisini kurutabilir.Aynı düzenek daha büyük boyutta ve modern üretim tesisleri için de uygulanabilir.
Kurutma tepsilerini için bambu hasırını çin malları satılan dükkanlardan tanesini 150 kuruşa alıp dışına bir ahşap çerçeve yaptım.Ölçüleri genişlik 30cm. uzunluk ise 50 cm. Her tepside yarım kilo yaş goji kurutulabilir.
Resimlerdeki sistemin parçalarını mobilya veya ahşap işi yapan bir işletmeden temin edip birleştirmesini kendiniz yapabilirsiniz.

Sistem nasıl çalışır ?

Siyaha boyanmış bir sac levha yardımı ile elde edilen sıcak havanın gojilerin kurutulacağı kabinde dolaştırılması esasına dayalı bir sistem.

Bunun için bir ısıtma sandığı ve birde kurutma kabinine ihtiyaç var.

Sistemin orjinali yabancı bir sitede linki aşağıda .Ben ondan esinlenerek yaptım.

http://www.rivendellvillage.org/Solar_Food_Dryer.pdf

 

 

[/fusion_text][/three_fifth]

kurutma resmi

 

Doğal kurutma yöntemi

 

 

      Kurutma tepsileri (alttan hava alacak)

Kurumaya bırakılmış goji berry meyveleri

[/fullwidth]Resim 046Kurutma resmiResim 060