Yüz yıllık goji berry

Yüz yıllık goji berry.

Goji berry ağacının ana vatanı Tibet olarak biliniyorsa da yapılan araştırmalarda Yüz yıllık goji berry Niğde iline bağlı Altunhisar ilçesi,Ulukışla köyünde görülmüştür.

Yüz yıllık goji berry

 

IMG_0969

 

Yerel halk arasında it çalısı olanak bilinen goji berry tarlaların kenarına sınır çiti ve koruma aracı olarak kullanılmıştır.
Yörede yaşayan yaşlılardan alınan bilgiye göre varlığı çok öncelere dayanan bitkinin günümüzde de varlığını  sürdürmektedir.

Goji berry meyvesinin insan sağlığına olan faydalarının anlaşılmasından sonra köydeki bu yabani bitki  goji berry ile benzerliği dikkatimizi çekti . Kış aylarında yaptığımız bu tespit ten sonra bahar aylarında yaprak  çıkarmasıyla birlikte yaprak açtılar. Goji berry yaprağıydı açanlar. Daha sonra eflatun çiçekleriyle  goji berry olduklarını tescil ettiler.

Ancak ilerleyen zamanlarda sulama ve bakımları yeteri kadar yapılmadığı için meyveleri küçük kaldı ve büyümediler. Yüz yıllık goji berry  ağaçlarımız geçtiğimiz yıl sulaması patates sulaması ile birlikte yapıldığı için yeni sürgünler çıkardı ve gürbüz hale geldiler.

Buradaki yüz yıllık  goji berry  ağacının cinsi Barbaryumdur.

Barbaryum (Barbaryumun kendi arasında alt kategorileri vardır.Fiziki yapıları değişiklik gösterir.)
Piyasada ençok tutulan türü DAMAYE dir.
Özellikleri : Meyvesi tatlı,iri ve etlidir. Ağaç başına yıllık 10-15  kğ. civarında meyve verir.
(Digerlerine göre az)
Aroması iyidir, kuruduğu zaman hacminden fazla kayıp olmaz,su miktarı azdır.
Ağacı sert ve gevrek yapılı ve dikenlidir.Hasat sırasında zorluk teşkil eder.
Meyvesinin dışında iki adet taç yaprak vardır. Meyve yapısı ovaldir.Sivri uçlu cinsleri olduğu gibi bilye şeklinde olanları da ardır.
Yapraklarının rengi biraz griye dönüktür.
Yüz yıllık goji berry.Kökleri 30 metre derinliğe ulaşır.

 

Goji Berry Neden Değerli?

Sağlık açısından faydalı olmasının en önemli nedeni yüksek oranda; beta-karoten, demir, C, B1, B6, B2 vitamini, protein, 18 amino asit, kalsiyum, fosfor, selenyum, çinko, bakır gibi önemli 21 mineral bulundurmasıdır. %21 gibi yüksek lif içeriğine sahip olan goji berry portakalda bulunan C vitaminine oranla daha yüksek miktarda C vitamini içerdiğinden çok etkili antioksidanlar arasında gösterilir.

Günde Ne Kadar Tüketilmeli?

Kurutulmuş goji berry meyvelerini günde ortalama bir avuç yiyerek tüketebilirsiniz. Yetişkin insanlarda bu oran yaklaşık 20-30 grama denk gelir.